Video nadzor

Sustavi video nadzora primjenjuju se u svrhu zaštite objekta već više desetljeća. Zbog visokih cijena takvi sustavi tada su bili isplativi samo kada su u pitanju bili objekti od posebnog rizika ili važnosti. Izuzetno brzi razvoj tehnologije posljednjih godina doveo je do drastičnog pada cijena i tako su sustavi video nadzora danas mnogo dostupniji i sve prisutniji ne samo u poslovnom svijetu već i na velikom broju privatnih nekretnina.

Video nadzor najčešće se primjenjuje u svrhu nadzora u radu sa gotovim novcem u bankama, mjenjačnicama, zaštiti od krađe kupaca, zaposlenika i dostavljača, nadzora vitalnih procesa proizvodnje, utovara/istovara robe, nadzora vanjskih prostora i otvorenih skladišta i parkirališta. Sustavi video nadzora mogu pravovremeno otkriti nepoželjne događaje na objektu ili snimljenim materijalima poslužiti kao dokaz određenog počinjenog kaznenog djela ili druge nastale štete. Nadalje postoji svakako i preventivni učinak postojanja takvog sustava, u smislu psihološkog djelovanja na osobe potencijalno loših namjera. Unatoč tomu što sustav video nadzora predstavlja investiciju, dugoročno se takav sustav smanjenjem potencijalne štete i efikasnijem nadzorom nad svakodnevnim poslovanjem svakako isplati.

Videonadzor za dom svakako će doprinjeti osjećaju sigurnosti i mira, no prilikom instalacije sustava videonadzora treba znati da će zasigurno biti potrebno više kamera kako bi pokrili sve kuteve posebice ako je riječ o kućama s dvorištem.

Najbolje je angažirati tvrtku koja je stručna i ovlaštena za izvođenje videonadzora, iako postoje mnogobrojna gotova rješenja i jednostavne kamere i aplikacije, predlažemo da ipak razmislite o profesionalnijoj opremi i instalaciji kada je u pitnju nadzor kuće, prvenstveno zbog sigurnosnog aspekta jer na taj način osigurat ćete i spriječiti neovlaštene pristupe vašim kamerama, dok kod nekih jednostavnih i jeftinih rješenja to i nije opcija.

Ako koristite videonadzor svakako provjerite postavke mreže i kako se pohranjuju podaci i snimke. Neki sustavi videonadzora pohranjuju snimke lokalno, neki u cloud servise, bez obzira na način pohrane potrebno je osigurati da tim podacima ne može nitko pristupiti bez vašeg znanja i odobrenja. Različite vrste kamera za videonadzor, imaju različite značajke i namjene.

Analogne kamere
Analogne kamere su tradicionalni sustavi videonadzora koji prenose video signal putem koaksijalnog kabla, imaju nešto nižu rezoluciju u usporedbi s digitalnim kamerama i nemaju nekih dodatnih značajki i mogućnosti koje nude digitalne kamere.

Digitalne kamere
Digitalne kamere koriste digitalnu tehnologiju za snimanje i prijenos slike te pružaju jednostavnu integraciju s mrežom, pružajući mogućnost daljinskog nadzora i upravljanja.

IP kamere
IP kamere su vrsta digitalnih kamera koje za prijenos podataka koriste internetski protokol te ih je lako integrirati u postojeće mrežne sustave i omogućuju daljinsko praćenje putem interneta.

PTZ kamere (Pan-Tilt-Zoom)
PTZ kamere kako im i ime govori mogu se pomicati u različitim smjerovima (pan – lijevo/desno, tilt – gore/dolje) i povećavati sliku (zoom). PTZ kamere koriste se u situacijama gdje je potrebna dinamička kontrola nad promatranim područjem, obično veći prostor.

Dome kamere
Dome kamera nalazi se unutar zaštitnog “dome” kućišta po kojem je i dobila ime, one su nešto manje, teže primjetne a koriste se podjednako u vanjskim i unutarnjim prostorima.

Bullet kamere
Bullet kamere su izdržljive i otporne na vremenske uvjete, pa se koriste u vanjskim okruženjima.

Wireless kamere
Wireless kamere koriste bežične tehnologije za prijenos podataka i dolaze obično s predefiniranim postavkama koje i nemaju neke specijalne dodatne opcije za zaštitu, stoga nisu toliko pouzdane. Važno je osigurati sigurnu bežičnu vezu kako bi se spriječilo neovlašteno pristupanje vašoj wireless kameri.

Termalne kamere
Termalne kamere detektiraju toplinsko zračenje umjesto svjetlosti i idealne su za korištenje u slabo osvijetljenim prostorima

Kod odabira kamere za videonadzor, nije dovoljno koliko kamera ima megapiksela, koji je proizvođač i cijena, važno je razmotriti specifične potrebe i uvjete okoline, uključujući rezoluciju, vrstu kućišta, mogućnosti pomicanja, noćni vid i druge značajke koje odgovaraju vašim zahtjevima za sigurnost i nadzor vaše nekretnine, stoga je svakako najbolje postavljanje video nadzora prepustiti tehnički odgovornoj tvrtki koja je specijalizirana za usluge videonadzora i tehničke zaštite.

SECURITY links

Security projekti

Security projekti tehnička zaštita i izgradnje sigurnosnih sustva. Video nadzor, alarmi, kontorla prolaza, perimetarska zaštita...
Opširnije

Video nadzor

Sustavi video nadzora primjenjuju se u svrhu zaštite objekta već više desetljeća. Zbog visokih cijena takvi sustavi tada su bili…
travnjaci

Travnjaci

Pri planiranju ili samo razmišljanju o osnivanju vrta svatko želi travnjak, pa iako bila to i sasvim mala travnata površina.…
vrtni namještaj

Vrtni namještaj

Vrtni namještaj je dio opreme koja se koristi za uređenje i opremanje vrtova i terasa. To uključuje stolove, stolice, ležaljke,…

Dekorativni kamen

Dekorativni kamen je izvrsna alternativa za prirodni kamen. Deko kamen lagani je beton izrađen od kvarcnog pijeska, ekspandirane gline ili cementa,…

Fasade

Fasada kuće igra važnu ulogu u estetici kuće i može utjecati na vrijednost kuće. Prvo što uočimo kod neke građevine…
dvorište

Dvorište

Dvorište je kod mnogih poprilično zanemarena tema, kupovina ili gradnja kuće u centar pažnje stavlja sam objekt naravno, ali kasnije…
vrtovi

Vrtovi

Iz unutrašnjosti doma, vaš će pogled na svijet biti ujedno i pogled na vrt. Ako vrt služi samo za gledanje,…