Travnjaci

Pri planiranju ili samo razmišljanju o osnivanju vrta svatko želi travnjak, pa iako bila to i sasvim mala travnata površina. Razmislite želite li uz njega i koju gredicu s cvijećem, koje je najbolje smjestiti uz rub, kako biste kasnije travnjak lakše kosili i održavali. Za dobar travnjak je potreban sloj od oko 20 cm kvalitetne zemlje. Ako u svom budućem vrtu nemate takvu, preporučujemo da malo bolje pripremite teren za sadnju trave te da na očišćen teren nasipate novu kvalitetnu zemlju, mrvičaste strukture, pogodne za uzgoj trave. Kasnije će vam se taj trud i investicija višestruko isplatiti jer osim što ćete imati lijepu, gustu, kvalitetnu i otpornu travu imat ćete i poravnato tlo i travnjak.

Najbolje bi bilo da teren očistite grubo već u jesen, prije prvih mrazeva. Bilo bi dobro da cjelokupnu površinu travnjaka preštihate ili ako je veća površina preorete motokultivatorom. Iza kultiviranja, zemlju grabljama poravnajte. To je ujedno i jedini način pripreme tla i u proljeće, između polovice ožujka ili polovice svibnja, sijte travu. Nemojte je sijati kasnije jer tada dolazi suši period, pa bi tek posijana trava i sjeme moglo stradati od vrućine ili suše. U prodavaonicama (sjemenarnama) možete nabaviti pojedine vrste trava ili travnu smjesu, mješavinu više vrsta trava. Ako se odlučite na mix trava što vam i mi savjetujemo svakako uzmite onu smjesu u kojoj je zastupljena i djetelina, jer ona osim što poboljšava tlo strukturno ga obogaćuje i dušikom.

Nakon sjetve grabljama treba promiješati zemlju sa sjemenom, tlo treba povaljati ili ga ugaziti da sjeme dobro “sjedne” oko 1- 1,5 cm duboko. Na kraju zasijanu travu treba lagano zaliti i ona će niknuti za 8-10 dana. Korov koji će niknuti uz travu treba odmah obavezno plijeviti a da ne hodate izravno po mekoj i rahloj zemlji savjetujemo vam da postavite dasku po kojoj ćete hodati.

Kod odabira vrste trave trebali bi obratiti pozornost na važnost i ulogu buduće travnate površine, da li će se površine često upotrebljavati, gaziti ili će biti samo ukrasni dijelovi vrta, to je važno jer postoje vrste trava koje izuzetno dobro podnose učestalo košenje, i korištenje tj. gaženje.

Postoje trave za hladnu klimu, trave za toplu klimu, niske i visoke trave,
Imamo i tipove trava, a to su gotova trava, namjenska trava, livadne tratine, trava za obalna područja . . .



vrtni namještaj

Vrtni namještaj

Vrtni namještaj je dio opreme koja se koristi za uređenje i opremanje vrtova i terasa. To uključuje stolove, stolice, ležaljke,…
dvorište

Dvorište

Dvorište je kod mnogih poprilično zanemarena tema, kupovina ili gradnja kuće u centar pažnje stavlja sam objekt naravno, ali kasnije…

Betonska galanterija

Betonska galanterija i razni betonski elementi i betonski proizvodi nalaze svakodnevnu primjenu već dugo vremena u opremanju i uređivanju eksterijera.…
savjeti za vrt

50 korisnih savjeta za uređenje vrta

1) U dugačkim, uskim vrtovima, izbjegnite efekt hodnika tako što ćete ih podijeliti u nekoliko manjih cjelina razdvojenih strehama ili…
vrtovi

Vrtovi

Iz unutrašnjosti doma, vaš će pogled na svijet biti ujedno i pogled na vrt. Ako vrt služi samo za gledanje,…
travnjaci

Travnjaci

Pri planiranju ili samo razmišljanju o osnivanju vrta svatko želi travnjak, pa iako bila to i sasvim mala travnata površina.…
žive ograde

Žive ograde

Pravilno posađena živa ograda ne samo da će Vas ograditi i sakriti od neželjenih pogleda, već može bitno poboljšati i…

Vanjsko bilje

Vanjske biljke i bilje pogodno vanjskim uvjetima, četinjače, stablašice, penjačice, trajnice, cvatući i ukrasni grmovi. Mnogi od nas ne interesiraju…

Uređenje vrta

Uređenje vrta i okućnice svakoga tko posjeduje vrt i okućnicu veseli. Sam boravak na otvorenom, a opet u svojem u…

Ukrasni grmovi

Čovjek stalno teži što prirodnijem načinu života i svima nam je bitno da se nalazimo u što prirodnijem i ugodnijem…
borovi

Borovi

Borovi i razne crnogorice ukrašavaju mnogobrojna dvorišta, najčešće se sadi obična klasična smreka iako ona može ukrasiti dvorište često nisu…